A MÚLT
A Napsugár Gyermekház nevet 1990. júniusában kaptuk, korábban Tisza Antal Úttörőházként működtünk, mely 1952. december 21-én nyitotta meg kapuit, a mai Technika Házában, az akkori Úri Kaszinó épületében.
- december 21-én átköltöztünk egy új épületbe a Réz útra, aminek alsó szintjét mi, a felsőt a zeneiskola vette birtokba.
A korábbi önállóságot 1999-től tagintézményi forma váltotta fel. A Hild Viktor Városi Könyvtár és Közművelődési Intézmény keretében, két új telephelyen nyitottunk meg újra: a Széchenyi lakótelepi Játék-házban, és a belvárosban a Kézműves-házban. A Nyitott Műhely többfunkciós épületével 2007-ben gazdagodott a Baross úti telephely.
2013-tól a Verseghy Ferenc Könyvtár és Közművelődési Intézmény tagintézményeként folytattuk tevékenységünket mindkét helyszínen, egészen 2014-ig, amikor a Játék-ház új arculattal Ifi-Pont elnevezéssel beolvadt a könyvtárba.
A legújabb közgyűlési határozat alapján az Aba-Novák Agóra Kulturális Központ vette át a Baross úti Kézműves- házunkat 2015. október 1.-től.
A JELEN
A Napsugár Gyermekház feladata a magyar népi és kézműves hagyományok átörökítése, továbbéltetése, a szabadidő hasznos eltöltésére való nevelés a felnövekvő nemzedékek és a felnőttek számára is. Munkatársaink szakképzett kézművesek, pedagógusok, népi kismesterek, akik hatékony és elhivatott munkával igyekeznek változatos, értékes programokat kínálni.
Az évek során a tágasabb közösségi tér mellett a népi mesterségekhez kapcsolódó kisebb műhelyeket is sikerült kialakítani, az épülethez tartozó üde zöld udvarrész jó idő esetén fontos helyszíne rendezvényeinknek. Az udvaron végé található Nyitott Műhelyben jelenleg a Cicelle néptánc szakkör működik.
A népi mesterségek bemutatása nagy élményt jelent a látogatók számára, a különböző anyagokkal való tevékenység, az alkotás, pedig kikapcsolódást, örömet nyújt, új ismeretekkel gazdagít. Kós Károly szavait valljuk:
„… azt láttam minden nagy nemzetnél, hogy az apák dolgát folytatják az utódok…”
(Kós Károly)